Katalog usług stomatologicznych
Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą profilaktyką stomatologiczną. Skupia się na przeglądzie uzębienia, leczeniu ubytków, a także zapobieganiu powstawania próchnicy. Obejmuje również wszelkie zabiegi z zakresu higieny jamy ustnej, takie jak piaskowanie czy skaling, a także te, które wspierają zęby w walce z demineralizacją szkliwa lub uciążliwą nadwrażliwością (fluoryzacja). Warto też wiedzieć, że stomatologia zachowawcza przeciwdziała chorobom dziąseł, na przykład paradontozie, a jej celem jest przedłużenie żywotności zębów oraz zapewnienie im pożądanej estetyki.

Sukcesywne przeglądy stomatologiczne wraz z właściwą higieną jamy ustnej pozwalają chronić zęby przed zgubnym działaniem próchnicy czy bólem, ale także zmniejszyć koszty leczenia. To w dużej mierze dzięki nim można przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

endodencja

Endodoncja zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem kanałowym zębów. Jest niezbędna w przypadku głębokich ubytków próchnicowych, wystąpienia zapalenia miazgi zęba lub stanów martwiczych, złamania korony czy schorzeń tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki specjalistycznym narzędziom, a nierzadko również mikroskopowi, możliwe jest właściwe przeleczenie i uratowanie zęba, który może posłużyć swojemu właścicielowi przez długie lata. Co więcej, nowoczesna endodoncja pozwala nie tylko na skuteczne leczenie, ale również, za sprawą wysokiej jakości środków znieczulających, na bezbolesne wykonywanie zabiegów stomatologicznych.

protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzeniem uzębienia po jego stracie lub znacznym uszkodzeniu, czy to wskutek próchnicy czy ścierania się zębów. Dzięki tej gałęzi medycyny możliwe są: przywrócenie prawidłowej funkcji żucia i wymowy oraz odpowiednich warunków zgryzowych, a także – co jest bardzo ważne dla pacjentów – poprawa estetyki zębów oraz rysów twarzy.

Protetyka pozwala przywrócić fizjologiczne funkcje, takie jak odgryzanie i żucie pokarmów czy prawidłowa wymowa, ale także odpowiednią pracę stawu skroniowo-żuchwowego. Długotrwały brak uzębienia, nieprawidłowe warunki zgryzowe lub stara proteza mogą niekorzystnie wpływać na jego funkcjonowanie i prowadzić do przeciążeń. Wskutek tego staw nie pracuje prawidłowo i może nawet powodować migrenowe bóle głowy.

Do prac protetycznych zalicza się między innymi korony, w tym korony na implancie, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, odbudowy typu inlay lub onlay, a także protezy akrylowe, szkieletowe czy kombinowane.

Nierzadko, w celu uzyskania zadowalających efektów, pracę stomatologa-protetyka wspiera również chirurg szczękowo-twarzowy, endodonta czy ortodonta.

rtg/rvg

Zdjęcie rentgenowskie stanowi podstawę skutecznej diagnostyki. Co więcej, w wielu przypadkach pozwala uchronić pacjentów przed chorobami zębów i przyzębia. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest szybkie wykrycie toczących się w tkankach lub kości stanów zapalnych, ale również zastosowanie efektywnej formy terapii. Oprócz tego, zdjęcia są nieocenione przy leczeniu wszelkiego rodzaju urazów, schorzeń takich jak parodontoza, a także przy ocenie stanu kości, miazgi zęba czy pracy stawów skroniowo-żuchwowych

Zdjęcia RTG z powodzeniem są wykorzystywane nie tylko w stomatologii zachowawczej, ale również w ortodoncji w celu zaplanowania skutecznej terapii; w endodoncji, aby sprawdzić czy nie ma stanów zapalnych w kości lub czy ząb został prawidłowo przeleczony kanałowo; a także w chirurgii. W przypadku tej ostatniej, pozwala sprawdzić lekarzowi jak umiejscowiony jest ząb lub czy nie ma połączenia z zatoką. Dzięki temu chirurg może być przygotowany na trudną i skomplikowaną ekstrakcję.

chirurgia

Chirurgia stomatologiczna to dość obszerna specjalizacja, zajmująca się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Obejmuje ekstrakcje, odsłanianie zatrzymanych zębów, hemisekcje, premolaryzacje, resekcje wierzchołków korzenia, usuwanie torbieli i zmian błony śluzowej czy implantologię.

Ponadto, chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się również traumatologią, czyli leczeniem wszelkiego rodzaju urazów występujących w obrębie twarzo-czaszki czy wad rozwojowych, takich jak dysproporcje szczęki lub żuchwy. Dzięki temu możliwe jest nie tylko poprawienie wyglądu, ale również przywrócenie prawidłowej funkcji żucia czy mówienia. Co ważne, nowoczesna chirurgia, dzięki wysokiej jakości znieczuleniom, pozwala na przeprowadzanie całkowicie bezbolesnych zabiegów.

implanty

Implanty to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod uzupełniania braków zębów. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem pacjentów głównie za sprawą wysokiej estetyki, komfortu użytkowania, a także trwałości. Implant z koroną idealnie imituje naturalny ząb, do tego stopnia, że pacjent wręcz zapomina o jego obecności w jamie ustnej. Szybkie i łatwe adaptowanie się do nowego uzupełnienia protetycznego, a także wysoka jakość i wygoda użytkowania zachęcają, aby wybrać właśnie implanty.

A czym właściwie jest implant? To tytanowa śruba zastępująca korzeń zęba, na którą nakładana jest porcelanowa korona. Implant może być osadzony w kości w przypadku braku zęba lub zostać wkręcony w miejsce świeżo usuniętego – w takim wypadku ekstrakcja i implantacja przebiegają podczas jednego zabiegu. Warto również wiedzieć, że porcelanowa korona zęba wykonywana jest dopiero po osseointegracji, czyli po połączeniu się wczepu z tkanką kostną.

stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to dział zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem uzębienia u najmłodszych pacjentów. Obejmuje zarówno zęby mleczne, jak i mieszane czy stałe.

Nowoczesna, wysokiej jakości stomatologia dziecięca niczym nie przypomina dawnych gabinetów, które budziły grozę i pozostawiały po sobie nieprzyjemne wspomnienia, a nawet traumę na całe życie. Obecnie lekarze są odpowiednio przygotowywani do pracy z małymi pacjentami, dzięki czemu chętniej odwiedzają oni gabinety stomatologiczne. Za sprawą nowoczesnych urządzeń i substancji znieczulających, mały pacjent może poczuć się dziś na fotelu dentystycznym naprawdę komfortowo.

Rodzice są dziś bardziej świadomi znaczenia prawidłowego rozwoju uzębienia, ale część z nich wciąż wychodzi z założenia, że do zębów mlecznych nie warto przywiązywać nadmiernej uwagi. Tymczasem to duży błąd – trzeba o nie dbać od najmłodszych lat. To właśnie one utrzymują miejsce dla stałego uzębienia, a w wielu przypadkach potrafią uchronić malucha przed późniejszymi problemami z zębami czy nieprawidłowym zgryzem.

Warto systematycznie chodzić z maluchem na przeglądy dentystyczne, które nie tylko oswoją dziecko z gabinetem stomatologicznym, ale także będą idealną formą profilaktyki chorób zębów i przyzębia.

pantomograf

Pantomograf to specjalistyczne urządzenie, które wykorzystuje się w stomatologii w celu wykonania panoramicznego (pantomograficznego) zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu możliwy jest podgląd struktur kostnych szczęki i żuchwy, tkanek okalających, stawów skroniowo-żuchwowych, a także zatok. Takie całościowe zdjęcie stanowi podstawę skutecznej diagnostyki, a także wspomaga profilaktykę chorób zębów i przyzębia.

Zdjęcie pantomograficzne wykorzystuje się w leczeniu ortodontycznym, endodontycznym, periodontologicznym czy chirurgicznym. Znajduje też zastosowanie w stomatologii zachowawczej, gdzie pozwala wyeliminować lub zapobiec chorobom zębów i stanom zapalnym toczącym się w kości, czy też sprawdzić szczelność wypełnień. Dzięki temu lekarz może szybko zareagować i podjąć skuteczne leczenie.

Nowoczesne pantomografy to wysokiej klasy urządzenia, które do wykonania dobrej jakości zdjęcia nie muszą emitować tak dużej dawki promieniowania, jak starszy sprzęt tego typu. Sprawia to, że badanie jest całkowicie bezpieczne dla organizmu.

tomograf

Tomografia to obecnie jedno z najdokładniejszych badań obrazowych wykorzystywanych w medycynie, które pozwala uzyskać podgląd określonych struktur w trójwymiarze. W stomatologii z pomocą tomografii można ocenić stan zębów, jakość oraz grubość kości w szczęce i żuchwie, a także rozpoznać toczące się w obrębie twarzoczaszki choroby, schorzenia czy stany zapalne narządu żucia. Dzięki diagnostyce możliwe jest szybkie zastosowanie skutecznej formy terapii.

Tomografia jest niezastąpiona podczas zabiegów implantologicznych. Dzięki niej chirurg szczękowo-twarzowy może zmierzyć grubość kości, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar implantu. Trójwymiarowy obraz pozwala również lekarzowi zaplanować zabieg, przygotować się na potencjalne trudności, a także ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia komplikacji pozabiegowych.

ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korygowaniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych czy nieprawidłowym ustawieniem zębów. Choć specjalizacja kojarzy się głównie z poprawą estetyki, to w praktyce ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego narządu żucia. Nieprawidłowe ustawienie zębów lub inne wady, z którymi zmaga się pacjent, mogą prowadzić do przeciążeń w stawie skroniowo-żuchwowym, a to może przyczynić się do powstawania bólów głowy, pleców, szyi czy barków. Co więcej, zrotowanym, wyhylonym czy nachodzącym na siebie zębom trudno jest również zapewnić odpowiednią higienę. Dlatego pacjenci z wadami zgryzu znacznie częściej cierpią z powodu próchnicy.

Ortodoncja pozwala poprawić estetykę zębów i skorygować rysy twarzy, a co za tym idzie, odczuwalnie poprawić komfort życia pacjentów. Co istotne, do specjalisty z tej dziedziny można się udać w każdym wieku. Dzięki zastosowaniu skutecznej formy terapii każdy pacjent może z dumą prezentować piękny i zdrowy uśmiech.

cefalometria

Cefalometria to rodzaj badania obrazowego, które wykonywane jest najczęściej w pozycji bocznej (strzałkowej), przy czym możliwa jest również projekcja przednio-tylna czy osiowa. Zdjęcie wykorzystywane jest przede wszystkim w diagnostyce wad rozwojowych lub zgryzu, i pomaga ortodoncie zaplanować skuteczne leczenie, a także kontrolować jego postępy. Cefalometria pozwala podejrzeć czaszkę, struktury kostne, tkanki miękkie, podniebienie twarde i zatoki, dzięki czemu lekarz może ocenić przyczyny wystąpienia wad i dokonać licznych pomiarów. Na podstawie analizy takiego zdjęcia dobiera odpowiednią dla danego pacjenta terapię.

wybielanie zębów

Wybielanie wykorzystywane jest w stomatologii w celu poprawy estetyki zębów i polega na rozjaśnianiu uzębienia nawet o kilka tonów. Wyróżnia się dwie podstawowe metody wybielania: za pomocą lampy i tak zwaną metodę nakładkową.

Wybielanie z pomocą lampy stosowane jest w gabinecie stomatologicznym i polega na naświetlaniu zębów przez określony czas. Druga metoda wymaga pobrania od pacjenta wycisku, a następnie wykonania indywidualnej nakładki. Otrzymaną szynę zgryzową będzie zakładać na noc wraz ze specjalną substancją wybielającą. Preparat aplikowany jest do nakładki, którą następnie umieszcza się w jamie ustnej. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że można z niego korzystać w domu, a szyny nadają się do powtórnego użycia.

Warto zaznaczyć, że przed wybielaniem niezbędne są: higienizacja jamy ustnej (skaling i piaskowanie), a także wyleczenie zębów z próchnicy. Ważne jest też to, że istnieje możliwość wybielania zębów martwych, które najczęściej są niepodatne na rozjaśnianie za pomocą tradycyjnych metod. Zabieg wykonywany jest w gabinecie i polega na wprowadzeniu do wnętrza zęba specjalnego preparatu na określony czas.

profilaktyka/higienizacja

Higienizacja jamy ustnej to szereg zabiegów stanowiących skuteczną formę profilaktyki przeciwdziałającej chorobom zębów i przyzębia. Należą do niej przede wszystkim skaling, piaskowanie i polishing, które pomagają pozbyć się kamienia nazębnego osadzonego zarówno nad, jak i pod dziąsłem, a także uporczywego osadu nazębnego. To o tyle ważne, że oba te czynniki mogą przyczynić się do namnażania bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków, nieświeżego oddechu czy paradontozy.

Kolejnym zabiegiem profilaktycznym jest fluoryzacja. Choć kojarzy się głównie z dziećmi, stosowana jest również u dorosłych. Fluoryzacja wspiera mineralizację szkliwa, zapobiega powstawaniu próchnicy, a także znosi nadwrażliwość.

Higienizacja jest niezbędna w celu zachowania zdrowych zębów na długie lata. Dlatego warto choć raz w roku umówić się na profesjonalne czyszczenie jamy ustnej.

periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozą oraz leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej. Najczęstszą dolegliwością, z którą zgłaszają się pacjenci, jest parodontoza, czyli schorzenie objawiające się krwawieniem z dziąseł, stanami zapalnymi, obnażeniem szyjek zębowych i bólem. Nieleczona prowadzi nierzadko do wypadania zębów, które wskutek degeneracji tkanek nie mogą być stabilnie utrzymane w zębodołach.

Choć paradontoza może mieć podłoże genetyczne, główną przyczyną jej występowania jest zła higiena jamy ustnej oraz osadzający się na zębach kamień i osad nazębny. Prowadzą one do namnażania się bakterii, powstawania stanów zapalnych dziąseł i ich krwawienia, a także znacznego obniżenia się dziąseł. Objawy choroby mogą też zaostrzyć: zła dieta obfitująca w cukier oraz palenie papierosów.

Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej. Chodzi tu zwłaszcza o prawidłowe i częste mycie zębów, systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa, a także wykonywanie zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling czy piaskowanie. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu paradontozy, ale także – w przypadku skłonności genetycznych – znacznie spowolnić lub zahamować rozwój takiego schorzenia.

wycisk cyfrowy

Wycisk cyfrowy stanowi alternatywę dla tradycyjnego wycisku, która jest od niego bardziej nowoczesna i precyzyjna. Zamiast klasycznej łyżki i nieprzyjemnej masy wyciskowej, które wywoływały u pacjentów trudności z oddychaniem czy odruchy wymiotne, występuje tu specjalistyczny skaner wewnątrzustny. To nie tylko duże ułatwienie, ale i komfort zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Podczas wykonywania wycisku cyfrowego wprowadza się do jamy ustnej cienkie, przypominające pilot, urządzenie, a następnie wykonywane jest cyfrowe skanowanie. Po chwili obraz całego uzębienia widoczny jest na ekranie komputera. Następnie plik można wysłać do laboratorium, w którym zostanie wykonana praca protetyczna. Ominięcie wielu niepotrzebnych procedur sprawia, że technicy mogą szybko przystąpić do wykonania protezy, korony czy mostu, a lekarz zaplanować skuteczne leczenie.

leczenie bruksizmu

Bruksizm to schorzenie zaliczane do chorób narządu żucia, które polega na patologicznym ścieraniu lub zaciskaniu się zębów żuchwy i zębów szczęki. Najczęściej jest to nieświadoma reakcja organizmu na stres, który odreagowuje w nocy jego zgubne skutki; wówczas słyszy się u chorego charakterystyczny dźwięk zgrzytania zębami. Niekiedy jednak ścieranie się zębów jest spowodowane źle dopasowanym uzupełnieniem protetycznym.

Częstymi konsekwencjami bruksizmu są: wyraźne skrócenie zębów, pękające lub obnażające się szyjki zębowe, silna nadwrażliwość czy ból głowy. Zaburzenie warunków zgryzowych, za które odpowiadają starte zęby, powoduje przeciążenia mięśni żwaczy, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego też, poza nieestetycznym wyglądem uzębienia, pacjenci skarżą się na nawracające bóle głowy czy silną nadwrażliwość, która utrudnia spożywanie pokarmów. W takim przypadku niezbędna jest szybka diagnoza oraz zastosowanie skutecznej terapii.

Bruksizm najczęściej jest leczony poprzez zastosowanie rozkurczającej mięśnie toksyny botulinowej lub specjalnych przezroczystych szyn zgryzowych, które wykonywane są indywidualnie dla danego pacjenta. Ich zadaniem jest ograniczenie ścierania i łagodzenie zaciskania zębów. Niekiedy szyny zgryzowe służą też korekcji zgryzu lub stosowane są w celu odbudowania uzębienia; w takim wypadku lekarz co jakiś czas wymienia nakładki, a każda kolejna pomaga podnieść zgryz do fizjologicznej wysokości.

stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to specjalizacja korzystająca z wielu dziedzin i zabiegów, które mają na celu poprawić wygląd uzębienia. Aby możliwa była kompleksowa poprawa estetyki zębów, nierzadko potrzebna jest pomoc chirurga, endodonty czy ortodonty. Czasem wystarczy jednak higienizacja jamy ustnej, czyli skaling i piaskowanie, wymiana nieestetycznych wypełnień i uzupełnień protetycznych czy wybielanie. Warto również wiedzieć, że choć specjalizacja kojarzy się głównie z polepszeniem estetyki, to jednak zapewnia też kilka innych ważnych korzyści: nierzadko poprawia rysy twarzy i samopoczucie, zwiększa pewność siebie pacjentów, a także powala lepiej zadbać o zdrowie zębów.

stawy skroniowo żuchwowe

Stawy skroniowo-żuchwowe pełnią w organizmie niezwykle ważną funkcję: pozwalają na swobodne poruszanie żuchwy do przodu, tyłu czy na boki. Co więcej, to dzięki ich pracy możliwe jest odgryzanie i przeżuwanie pokarmów, picie, ziewanie czy prawidłowa wymowa. Nieprawidłowe funkcjonowanie stawów może objawiać się bólem głowy, a nawet szyi i barków. Oprócz tego, może to utrudniać wykonywanie wcześniej wspomnianych czynności, a także powodować wady zgryzu i ścieranie się zębów.

W przypadku problemów ze stawami, najczęstszą formą terapii jest stosowanie indywidualnie zaprojektowanych szyn zgryzowych, które pozwalają je odciążyć i zapobiec nadmiernemu zaciskaniu zębów. W praktyce, dobór metody leczenia zależy jednak od stopnia zaawansowania problemu. Niekiedy potrzebne jest wdrożenie właściwej fizjoterapii, fizykoterapii czy wykonywanie określonych ćwiczeń.

Warto zgłosić się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem, a następnie zastosuje skuteczne leczenie. Efektywna terapia może złagodzić ból czy inne nieprzyjemne skutki nieprawidłowej pracy stawu, ale także zapobiec zwyrodnieniom czy innym poważnym schorzeniom.

© 2020 Dentolista Wszystkie prawa zastrzeżone. Design kochinke.pl
...
...
...
...