Kiedy się uśmiechasz odruchowo zasłaniasz ręką zęby? Twoje uzębienie jest mocno przebarwione? A może po prostu marzy ci się śnieżnobiały uśmiech? Dowiedz się zatem, co warto wiedzieć o wybielaniu zębów zanim skorzystasz z drogeryjnych produktów.

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Nic w tym dziwnego, w końcu social media, reklamy czy okładki kolorowych magazynów obfitują w uśmiechniętych aktorów i modelki, które dumnie prezentują swoje nieskazitelnie białe zęby. Z tego względu wiele osób podejmuje próby wybielania uzębienia, ale niestety dość często zajmuje się tym na własną rękę. Często kończy się to silną nadwrażliwością, ale nierzadko również uszkodzeniem szkliwa, recesją lub stanem zapalnym dziąseł, a nawet nieodwracalnym uszkodzeniem miazgi zęba (potocznie określanej nerwem). Dlatego zanim podejmiesz się samodzielnych prób wybielania koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Dlaczego niektórzy mają naturalnie białe zęby, a inni nie?

Kolor uzębienia zależy w dużej mierze od budowy zęba, a właściwie od zębiny i szkliwa. Ta pierwsza to tkanka znajdująca się pomiędzy miazgą a szkliwem, której barwa określana jest najczęściej jako kość słoniowa. Natomiast szkliwo to twarda tkanka, która chroni ząb przed uszkodzeniami zarówno mechanicznymi, jak i chemicznymi. U każdego może ono różnić się stopniem przezierności. Oznacza to, że im bardziej przezierne jest szkliwo, tym bardziej widoczna jest zębina, która nadaje kolor zębom. Wraz z wiekiem szkliwo staje się coraz bardziej matowe.

Dlatego o kolorze uzębienia decydują przede wszystkim czynniki genetyczne, wiek, ale także dieta czy higiena. O ile na geny czy upływający czas nie masz wpływu, tak na dietę oraz higienę owszem. Zęby stają się przebarwione pod wpływem herbaty, kawy, wina, buraków, jagód czy przypraw takich jak curry i kurkuma. Nieestetyczny kolor zębów, a także zły stan dziąseł to również efekt palenia papierosów.

Higiena, o której wspomnieliśmy powyżej, to nie tylko codzienne szczotkowanie czy nitkowanie zębów, ale także systematyczne ściąganie kamienia czy osadu, który osadza się na zębach i powoduje nieetyczny kolor uzębienia. Dlatego warto przynajmniej raz do roku poddać się profilaktycznej higienizacji jamy ustnej, która pozwoli nieco rozjaśnić zęby.

Wybielanie zębów w gabinecie czy w domu?

Drogeryjne półki obfitują w różnego rodzaju pasty, paski czy żele wybielające. Co więcej, w internecie spotkać można również wiele porad dotyczących domowych sposobów na jaśniejsze zęby. Dużym zainteresowaniem cieszy się wybielanie sodą, wodą utlenioną czy sokiem z cytryny. Warto jednak wiedzieć, że te metody nie przyniosą zadowalających efektów takich jak w gabinecie (działają bowiem jedynie powierzchniowo), a przy tym mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń szkliwa. Efektem domowych zabiegów, poza silną nadwrażliwością, mogą być stany zapalne dziąseł czy podatność zębów na próchnicę.

Choć wybielanie domowe jest znacznie tańsze od tego w gabinetach stomatologicznych, to jednak nie warto się na nie decydować. Nieumiejętne stosowanie żeli rozjaśniających może skończyć się nawet uszkodzeniem miazgi. Zdarza się to najczęściej w sytuacjach, kiedy stosuje się preparaty wybielające na zęby dotknięte zaawansowaną próchnicą. W takim przypadku, w celu ratowania zęba, niezbędne może okazać się długie i kosztowne leczenie kanałowe.

Udając się do gabinetu zyskujesz nie tylko efekt jakiego oczekujesz, czyli białe zęby, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie?

Przed ewentualnym wybielaniem stomatolog wykona przegląd uzębienia i w razie potrzeby zleci ich przeleczenie i oczyszczenie z zalegającego kamienia nazębnego oraz osadu. Dokładnie przyjrzy się również jakości twoich zębów i na tej podstawie dopasuje odpowiednią metodę wybielającą. A jakie są metody dostępne w gabinetach?

Wybielanie lampą LED, laserowe czy nakładkowe to obecnie najpopularniejsze metody rozjaśniania zębów. Pierwsze dwie polegają na oczyszczeniu zębów z płytki nazębnej, a następnie nałożeniu płynnego koferdamu. Ten ostatni zabezpieczy twoje dziąsła przed środkiem wybielającym, który mógłby je delikatnie poparzyć. Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalnego żelu na każdy ząb, a następnie, po zabezpieczeniu oczu pacjenta przy pomocy specjalnych okularów, włączenie lampy. To właśnie dzięki niej składniki środka wybielającego zostają uaktywnione i stopniowo rozjaśniają zębinę. W przeciwieństwie do domowych sposobów, gabinetowe rozjaśniają zębinę, a nie działają jedynie powierzchniowo na szkliwo.

Wybielanie nakładkowe polega natomiast na wykonaniu specjalnej nakładki, którą wraz ze środkiem wybielającym otrzymuje się do domowego użytkowania. W przeciwieństwie do nakładek dostępnych w drogeriach, ta jest dla każdego pacjenta wykonywana indywidualnie. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu żel wybielający nie spływa na dziąsła. Co więcej, w tym przypadku lekarz dokładnie instruuje jak korzystać z nakładki.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz się cieszyć białymi zębami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór gabinetu stomatologicznego oferującego zabieg wybielania. Dzięki profesjonalnej opiece zyskasz bezpieczeństwo, ale także wysoką jakość usługi. Pamiętaj również, że zadbany i piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowe zęby, dlatego świadomie dbaj o higienę jamy ustnej, wykonuj przynajmniej raz do roku usuwanie kamienia i osadu oraz umawiaj się na wizyty kontrolne do dentysty.
© 2020 Dentolista Wszystkie prawa zastrzeżone. Design kochinke.pl
...
...
...
...