Wśród pacjentów wciąż panuje mylne przekonanie, że do dentysty chodzi się tylko wtedy, gdy zaczyna boleć ząb. Niestety, unikanie lub przeciąganie w nieskończoność wizyt u stomatologa może skończyć się silnym stanem zapalnym, a w konsekwencji nawet ekstrakcją. Dowiedz się zatem kiedy i dlaczego warto udać się do dentysty.

Unikanie systematycznych wizyt, zwlekanie z konsultacją u stomatologa nawet jeśli coś doskwiera, czy też zapisywanie się do gabinetu kiedy ząb boli już tak, że tabletki przeciwbólowe nie dają ukojenia – to niestety dość częste sytuacje. Mimo że lekarze nieustannie podkreślają jak ważne są kontrole stomatologiczne, pacjenci wciąż odkładają wizyty u dentysty. Taka postawa może skończyć się poważnymi konsekwencjami w postaci utraty zęba, a w najlepszym wypadku znacznie nadwyrężyć portfel pacjenta długim i mozolnym leczeniem. Profilaktyka jest dużo tańsza, dlaczego zatem pacjenci nie przestrzegają wizyt kontrolnych?

Dlaczego pacjenci nie przestrzegają wizyt kontrolnych?

Najczęściej jest to związane z traumą z przeszłości, strachem jaki wywołuje już sama myśl o siadaniu na fotelu stomatologicznym, a także brakiem empatii ze strony lekarzy. Warto jednak wiedzieć, że współczesne gabinety dentystyczne niczym nie przypominają tych sprzed lat.

Dzisiejsze gabinety są wyposażone w nowoczesny sprzęt i narzędzia uznanych międzynarodowych marek, które gwarantują nie tylko precyzję, ale i wysoką jakość opracowywania ubytków. Dzięki temu wizyta jest nie tylko komfortowa, ale i całkowicie bezbolesna; jest to możliwe również za sprawą wysokiej jakości środków znieczulających, które pozwalają wykonywać bez bólu nawet najtrudniejsze zabiegi. Trzeba też podkreślić, że dziś do dyspozycji lekarzy są także nowoczesne i wysoko estetyczne wypełnienia, które doskonale łączą się z naturalnymi zębami pacjenta. Dlatego efektem wizyt może być piękny, zdrowy uśmiech.

Współcześni lekarze słuchają potrzeb pacjentów, dostosowują optymalne leczenie do ich potrzeb, a także starają się, aby było one możliwie najbardziej komfortowe. Nie bez powodu tak pozytywnie jest dziś oceniania choćby stomatologia dziecięca. Dentyści dziecięcy, czyli pedodonci, świadczą usługi na najwyższym poziomie i sprawiają, że mały pacjent szybko obdarza ich zaufaniem i chętnie chodzi do stomatologa. Wizyta adaptacyjna, jak również każda kolejna, przebiega w przyjaznej atmosferze, bez stresu i strachu.

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Systematyczne wizyty u stomatologa pomagają zapobiec ewentualnym chorobom zębów i dziąseł. Dzięki szybkiemu podjęciu leczenia i wyeliminowaniu schorzenia we wczesnym stadium rozwoju, pacjent może uniknąć niepotrzebnego bólu, ekstrakcji czy długiej i kosztownej terapii. Warto mieć też na uwadze, że profilaktyka jest znacznie tańsza od leczenia. Szybkie zlikwidowanie problemu związanego z zębami czy dziąsłami nie obciąży zbytnio portfela pacjenta.

Wizyty kontrolne są szczególnie ważne u dzieci. Dzięki nim maluch uniknie poważnych problemów z zębami w przyszłości, ponieważ lekarz może w porę zainterweniować, jeśli dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości czy dysfunkcje. Co ważne, wbrew obiegowej opinii o zęby mleczne należy dbać równie starannie jak o uzębienie stałe, bowiem to właśnie one utrzymują miejsce dla zębów, które posłużą dziecku przez resztę życia. Co więcej, nieleczenie próchnicy w uzębieniu mlecznym może skutkować nawet uszkodzeniem zawiązków zębów stałych, co przełoży się na szereg kolejnych problemów.

Kiedy należy się udać do stomatologa?

Zaleca się, aby dorośli wykonywali przegląd stomatologiczny raz na pół roku. Dzięki temu lekarz będzie miał pod kontrolą stan zdrowia zębów i dziąseł, a także szybko wyeliminuje drobne ubytki. Warto tu zaznaczyć, że w wielu gabinetach przegląd jest bezpłatny, dlatego tym bardziej warto regularnie dbać o uzębienie. Co więcej, drobne ubytki w postaci brązowych przebarwień często można szybko wyleczyć stosując niedrogą fluoryzację. Dzięki niej ząb może się zregenerować, a pacjent uniknąć „borowania”.

W przypadku dzieci kontrole stomatologiczne warto przeprowadzać co 3 miesiące, chyba że lekarz zaleci inaczej. Częstsze wizyty u najmłodszych pacjentów są ważne z tego względu, że uzębienie malucha ulega nieustannym zmianom. Dzięki kontroli lekarz może wykryć na przykład niekorzystne nawyki u dziecka, takie jak ssanie palca czy smoczka, które są jedną z głównych przyczyn zgryzu otwartego.

Podczas wizyty lekarz może również zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej, udzielić instruktażu szczotkowania lub nitkowania zębów czy zalecić zabieg higienizacji.

Jak wygląda wizyta kontrolna?

Najczęściej lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny, dokładny przegląd uzębienia i niekiedy zaleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwala sprawdzić czy wewnątrz zębów nic się nie dzieje. Stomatolog informuje pacjenta o stanie zdrowia uzębienia, higieny jamy ustnej, a także o potencjalnych ubytkach wymagających leczenia. Może również zalecić wykonanie higienizacji jamy ustnej, czyli skaling, piaskowanie, polishing lub fluoryzację.

 
© 2020 Dentolista Wszystkie prawa zastrzeżone. Design kochinke.pl
...
...
...
...